Instalace Debian část 1.

Instalace operačního systému Linux Debian. Bude sloužit jako "server" pro SW Rocrail

Počítač - doporučen cca :    CPU Pentium 4, 1GB RAM, HD 80GB. Nabídka starších PC třeba na aukru nebo značkové na www.levnapc.cz

Budeme instalovat "ze sítě - z internetu". Takže v průběhu instalace budeme muset počítač připojit k internetu. Zvolíme si verzi debianu ...  můžeme buď "stable" verzi (squeeze) zde http://cdimage.debian.org/debian-cd/6.0.4/i386/iso-cd/debian-6.0.4-i386-netinst.iso nebo testing verzi - testovací  (wheezy) např. zde http://cdimage.debian.org/cdimage/daily-builds/daily/arch-latest/i386/iso-cd/debian-testing-i386-netinst.iso. Já použil testing - obsahuje nejnovější verze SW, ale asi to nehraje žádnou roli v našem případě.

Stáhneme ISO obraz debianu. Odpojíme síťový kabel - ethernet - síť (je to proto, aby jsme museli zadat ručně IP adresu v průběhu instalace)
Pevnou IP chceme, kvůli tomu, že to bude "server" a budeme se na něj připojovat pomocí různých programů (kdo nechce - nemusí :-)

ISO vypálíme a pak vložíme CD do staršího PC v Biosu nastavíme boot z CD mechaniky a zkusíme zda nabootuje.

 V případě, že je vše v pořádku objeví se následující :

- dáme install - textová verze
- jako jazyk instalace zvolíme English - angličtinu

- Stát - tam už dáme Europe a pak Czech Republic
- znakové sady - můžeme nechat United States ... en_US
- klávesnici - American anglickou :-)

 

   

Tak a jestliže jsme měli odpojený ethernet - kabel, tak nám to ukáže následující obrazovky s chybou, že autokonfigurace sítě podle DHCP serveru  se nezdařila.

  

V následující volbě zvolíme - Configure network manually - tj. ruční zadání IP věcí

 

Pokračování přístě .............